Три минути: Националист поведе на изборите в Румъния. Деца умират в България. Какво хвърчи в шума за F-16

Сградата на МВР в Хасково, пред която се проведе протест заради убийството на 18-годишната Магдалена Русева.

Добро утро!

Най-важното е тук:

  • Изборите в Румъния
  • Смъртта на деца в България
  • Как Русия връща тялото на журналистка в Украйна

Лидерът на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ (AUR) Джордже Симион спечели около 40% от гласовете на първия тур на президентските избори в Румъния.

На балотажа на 18 май той ще се изправи срещу независимия кмет на Букурещ Никушор Дан, който изпревари кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску.

Това е вторият вот за президент в страната в рамките на по-малко от шест месеца. В края на миналата година резултатите от първия тур на редовните президентски избори бяха анулирани, а Конституционният съд отмени балотажа.

Това се случи заради руска намеса в кампанията на проруския националистически кандидат Калин Джорджеску, който спечели първия тур тогава.

Симион е близък с Джорджеску и казва, че ще се бори да му върне правото да се яви на балотаж. Той иска от хората да не вярват на политиците, но е политик и обещава апартаменти на абсурдно ниски цени. Иска свобода за страната си, но често застава на страната на Кремъл. Кой е Джорде Симион? Отговорите са тук.

Смъртта на деца в България

Едно убийство разтърси Хасково. 18–годишната Магдалена Русева беше намерена мъртва в края на април, а за убийството ѝ е обвинен 17-годишен неин съученик. Случаят предизвика протест и искане за оставка на полицейски началник. Тук събрахме цялата история.

Вътрешният министър Даниел Митов от ГЕРБ, който преди години беше част от партии, които искат реформи във всички сектори в страната, видя в протеста политическа намеса и „последните издихания на онази система, която действаше в последните 4 години“.

В неделя Окръжна прокуратура София започна разследване за смъртта на седемгодишно дете от ботевградското село Лютаково. Детето е било прието в болница в Ботевград с болки в корема. След това то е било транспортирано в столичната болница за спешна помощ "Пирогов", но се влошава в линейката, а когато е пристигнало в спешния център е било в състояние „несъвместимо с живота“.

В събота в Пловдив десетки души се събраха на протест пред стоматологичната клиника, в която преди седмици почина шестгодишно момче, съобщи Медиапул. То почина в началото на април, след четиричасова стоматологична интервенция. Хората протестират срещу опитите на лекари да предпазват виновните си колеги и искат оставки и присъди.

Шумът около F-16

Подозрения за руски шпионаж и "саботаж", "измислица", "клевета"? Такива определения се чуха във връзка с твърденията за проблем с първия български изтребител F-16.

Всичко тръгна от нападки между Бойко Борисов и Румен Радев, уж отговорни политици, които твърдят, че се борят с хаоса. Ако не сте сигурни кой какво казва и какво всъщност се случи – този текст ще ви помогне да се ориентирате.

Как Русия върна тяло на журналистка без очи и без мозък

Украински морски дронове с ракети Р-73 са поразили руски изтребител Су-30. Украинските военни твърдят, че това е първото в света унищожаване на боен самолет от военноморски дрон.

Всеки квадратен километър в Украйна коства на Москва 99 войници, пресмята Институтът за изследване на войната. Със сегашните темпове Русия ще завладее страната след 230 години – през 2256-та, пише Александър Детев в Дойче Веле.

САЩ и Украйна най-накрая постигнаха консенсус по дългоочакваната сделка за редки минерали. Кой какво печели от споразумението? Отговорите са тук.

Един от най-зловещите центрове за задържане на Русия е този в Таганрог. Там е била държана и измъчвана украинската журналистка Виктория Рошчина. Тялото ѝ е върнато в Украйна без очи, без мозък, без части от ларинкса и със счупена кост на врата. Какво се случва в тези центрове в Русия, пише Мина Киркова от Дойче Веле.

Как Германия обяви "Алтернатива за Германия" за екстремистка организация

Германското вътрешно разузнаване обяви крайнодясната партия “Алтернатива за Германия” (АзГ) за “екстремистка организация”, която застрашава демокрацията. Това дава право на германското разузнаване да следи отблизо дейността на партията, която е втора по брой на депутатите в германския парламент след последните избори през февруари.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио, вицепрезидентът Джей Ди Ванс и бизнесменът Илон Мъск нападнаха Германия заради решението. Берлин им отговори, че то е „резултат от задълбочено и независимо разследване, насочено към защита на нашата Конституция и върховенството на закона“.

Междувременно в Австралия, където до преди месеци се очакваше консерваторите да спечелят изборите, победител се оказа ляво-центристката Лейбъристка партия. Според консерваторите тяхната кампания е била негативно повлияна от случващото се в САЩ под управлението на Доналд Тръмп.

Две препоръки

В САЩ Тръмп разраства кампанията си за прочистване на университетите и изследователските центрове в САЩ от учени, които се занимават с теми, смятани за прогресивни. Същевременно, в знак на солидарност, европейски градове започнаха опити да привличат обратно най-добрите таланти, пише Ирина Бачева в Дневник.

Накрая нещо по-важно – две години Бърти Грегъри снима „Тайните на пингвините". Изследователи изучават 18 различни вида и пътуват от Кейптаун през Галапагоските острови до Антарктида. Отделете две минути, за да видите видеото с историята.

Абонирайте се за този бюлетин, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" – преглед на най-важните новини.

Усмихнат ден,

Николай Лавчиев