Комисарят по правата на човека към Съвета на Европа Майкъл О'Флаерти изпрати в понеделник писмо до българския премиер Росен Желязков с призив за „незабавни мерки“ в подкрепа на хората, останали без дом в столичния квартал „Захарна фабрика“.
Новината идва, след като в средата на април бяха съборени няколко десетки незаконни къщи в квартала. Това се случи по нареждане на кмета на район „Илинден“ Емил Бранчевски и в нарушение на разпореждане на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург. Близо 200 души останаха без подслон, след като не им беше осигурена подходяща алтернатива.
„Загрижен съм, че на повечето от засегнатите не е предложено подходящо алтернативно настаняване и че някои от тях, включително уязвими лица, сега спят на открито“, пише комисарят в писмото си до Желязков, разпространено от Българския хелзинкски комитет (БХК).
„С уважение Ви моля да предприемете незабавни мерки, в координация с всички отговорни органи, за свеждане до минимум на негативните последици от тези разрушения и за предотвратяване на по-нататъшното влошаване на ситуацията.“
В писмото си О'Флаерти призовава българския премиер да предприеме мерки за осигуряването на „спешен подслон, основни санитарни и хигиенни условия и достъп до основни здравни грижи, социални услуги и правна помощ за засегнатите лица“, както и за предотвратяването на „всякаква ескалация на събитията, включително насилие срещу роми от страна на други жители“.
„Същевременно следва да се търсят решения за осигуряване на адекватно алтернативно настаняване на засегнатите лица и семейства, чиято пригодност трябва да се оцени след консултации със засегнатите лица и с оглед на техните специфични нужди“, казва още О'Флаерти.
За момента няма реакция от страна на българския премиер.
Комисарят по правата на човека вече веднъж настоя властите в България да вземат мерки за ромите в „Захарна фабрика“.
В края на април ЕСПЧ също разпореди на българските власти да предложат подходящи алтернативни възможности за настаняване на останалите без дом.
Решението за разрушаване на незаконните къщи в „Захарна фабрика“ беше взето въпреки разпореждане на ЕСПЧ, издадено дни по-рано, което забраняваше постройките да се събарят, докато на живеещите в тях не бъдат осигурени алтернативни жилища.
Районната администрация твърди, че съдейства на жителите на квартала, както и че семействата, които са живеели в незаконните постройки, са настанени в алтернативни жилища. Въпреки това десетки хора останаха на улицата след бутането на къщите им и дори разпънаха палатки пред сградата на администрацията.
Форум