Хиляди хора се събраха за втори път тази седмица пред Съдебната палата в София, за да тръгнат на протестно шествие срещу решението на съда да остави варненския кмет Благомир Коцев за постоянно в ареста, видя репортер на Свободна Европа.
Подобни протести имаше и във Варна, Добрич и Бургас, предаде БТА. Демонстрациите в петък се провеждат под надслов „Нямат белезници за всички“ и по инициатива на „Продължаваме промяната“ – формацията, която излъчи Коцев.
Това се случва, след като в полунощ в четвъртък срещу петък Софийският апелативен съд (САС) реши да остави за постоянно в ареста Коцев и общинските съветници от ПП-ДБ Йордан Кателиев и Николай Стефанов.
Прокуратурата ги обвинява, че са участвали в организирана престъпна група, която е поискала подкуп. Според обвинението в схемата е участвал и неназован до момента депутат. Но според протестиращите – както и според много юристи, в акцията срещу Коцев има политически мотиви.
Те осъждат това, което наричат „избирателно правосъдие“, и смятат, че антикорупционната комисия и прокуратурата провеждат акции само срещу опоненти на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и на санкционирания за корупция лидер на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски.
Протестът в петък е поредният, след като в сряда хиляди хора се събраха пак пред Съдебната палата, за да изразят несъгласието си с ареста на Коцев. Във Варна се провеждат масови протести още от задържането на кмета.
„Писна ми да живея в страна, която е превзета от две прасета. Затова протестирам“, каза пред Свободна Европа Мария, която в петък се включи в шествието в София.
„Имам две деца, които искам да продължат да живеят тук. Искам ние да извоюваме тази битка, за да може те, когато пораснат, да си водят техните битки“, добави тя.
„От две десетилетия наблюдавам как ситуацията в България се влошава. Въпреки вълните на протести продължават да се случват все по-фашистки безобразия“, каза друг от протестиращите – Стефан.
„Тук съм днес, защото чувствам нуждата да покажа на хората, че продължава да има опозиция, и се надявам да ги вдъхновя да излязат и те да протестират“, каза още той.
За Стефан е важно да се протестира, защото „ако не го правим, ни смазват“.
„Смятам, че законите трябва да се спазват, а това, което се прави в момента, просто не е правилно“, каза пред Свободна Европа и Анастасия, която също се включи в протестното шествие.
„Надявам се, че тези горе ще се сетят, че не могат да правят каквото си искат“, добави тя.
Междувременно протестиращите скандираха „Мафията вън“, „Борисов – позор, оставка и затвор“, „Шиши вън“. „Шиши“ е прякор, често използван по отношение на Пеевски.
Шествието тръгна от Съдебната палата малко преди 19 часа, мина през бившия Партиен дом и стигна до площад „Народно събрание“, където някои от присъстващите държаха речи.
„Нека да ходим по съдебните зали, за да може съдът да чувства и вашата подкрепа. Ако чувства вашата подкрепа, и той ще се чувства свободен“, каза адвокатката Ина Лулчева, която защитава Коцев.
Според Лулчева делото трябва да се гледа във Варна и няма основания да бъде прехвърляно в София заради споменаването на неназован депутат, тъй като той не е установен официално.
В шествието в петък се включиха редица представители на ПП-ДБ – председателят на ПП Асен Василев, бившият премиер Николай Денков, депутатите Ивайло Мирчев, Мартин Димитров, Надежда Йорданова, Атанас Славов и други.
Коцев, двамата общински съветници и бизнесменът Ивайло Маринов бяха задържани преди 10 дни след акция на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), която претърси дома и кабинета на Коцев.
Миналата седмица Софийският градски съд (СГС) им наложи най-тежката мярка за неотклонение – „задържане под стража“. В четвъртък тя беше потвърдена на втора инстанция и само Маринов беше освободен с най-леката мярка – „подписка“.
Ден преди заседанието на САС един от основните свидетели по делото – бившият зам.-кмет на Варна Диан Иванов, се отказа от показанията си и каза, че ги е дал под натиск от страна на КПК.
Прокуратурата обаче разтълкува думите му различно и прие, че натискът върху Иванов е идвал от Коцев и останалите обвиняеми, което е аргумент те да останат в ареста.
„Тези мутренски номера вече не минават. Да освободим Благо. Да освободим България“, написаха от ПП в описанието на събитието към протеста във Фейсбук.
В петък премиерът от ГЕРБ Росен Желязков, президентът Румен Радев, както и представители на ПП-ДБ коментираха решението на съда да остави Коцев в ареста.
Желязков каза, че трябва да се уважават презумпцията за невинност и независимостта на съда. Радев каза, че опозицията се разследва „безпардонно“, докато институциите мълчат за управляващите. А председателят на ПП Асен Василев каза, че „в момента законът е погазен по най-грозния начин“.
Обвинението за поискан подкуп срещу Коцев и общинските съветници се базира основно на показанията на Пламенка Димитрова, собственичка на фирма за обществено хранене, която редовно е печелила обществени поръчки при предишното управление на ГЕРБ във Варна.
През 2024 г., вече по времето на Коцев като кмет на града, Димитрова губи обществена поръчка и подава сигнал за корупция срещу кмета. По него КПК предприема видими действия повече от 8 месеца по-късно.
Задържането на Коцев привлече и международно внимание. Германската посланичка Ирене Планк беше на протеста в сряда, а дипломати от Франция, Великобритания и Нидерландия присъстваха на заседанието на съда в четвъртък.
По този повод външното министерство начело с Георг Георгиев от ГЕРБ се скара на представителите и ръководителите на дипломатически мисии в България и ги призова „да проявяват особено внимание и професионална чувствителност по отношение на своите публични прояви“.
Форум