Връзки за достъпност

Извънредни новини

Вече и общинските камери следят за скорост. Какви са новите промени в Закона за движение по пътищата


Камера до улица в Шумен. Снимката е илюстративна.
Камера до улица в Шумен. Снимката е илюстративна.

Общинските камери вече ще следят за превишена скорост и нарушения по пътищата.

Това е една от промените в Закона за движение по пътищата, които Народното събрание прие на второ четене в сряда.

Новината идва на фона на множество смъртоносни инциденти по пътищата в страната през последните години. България е сред държавите с най-висока смъртност при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз.

Приетите в сряда мерки включват още увеличение на глобите при някои нарушения, временно отнемане на книжката и нови регулации за придвижването с електрически тротинетки.

Къде ще отиват парите

С измененията се въвежда измерване и контрол на средната скорост по дадени пътни участъци. За целта вече ще се използват както общинските, така и камерите на тол системата.

Глобите за пътни нарушения, установени с общински камери, ще се разпределят поравно между общината и Фонда за пътна безопасност към МВР.

Средствата, които постъпват в общините, ще могат да се изразходват само за дейности, свързани с подобряване на безопасността на движението по пътищата.

Общините ще изпращат на МВР данните за нарушенията, установени с общински технически средства и системи за наблюдение, както и за и за превозните средства на извършителите.

Къде ще има повече глоби

При превишаване с над 40 км/ч. извън населено място, освен глобата от 600 лв., ще може да се отнема и книжката за срок от два месеца. При повторно нарушение глобата скача на 1200 лв., като шофьорската книжка ще се отнема за срок от три месеца.

Санкциите за шофиране в аварийна лента при първо нарушение ще бъдат 1000 лв. и отнемане на книжката за 3 месеца. При повторно нарушение глобата е 4000 лв., а книжката ще се отнема за 6 месеца.

Също така в гъстонаселени райони се създават т. нар. "Зони 30", в които ограничението на скоростта ще бъде до 30 км/ч.

Миналата седмица депутатите гласуваха максималната скорост за автомобили по магистралите да остане 140 км/ч., а на скоростен път – 120 км/ч.

За тротинетките

Електрическата тротинетка беше записана в закона като "превозно средство, оборудвано с електрически двигател и максимална конструктивна скорост, надвишаваща 6 km/h, но не по-висока от 25 km/h".

Родители или настойници, допуснали деца под 16-годишна възраст да управляват електрически тротинетки по пътищата, ще бъдат наказвани с 500 лв. глоба.

Електрическите тротинетки трябва да бъдат регистрирани, да се карат само в светлата част на деня, да имат задължителна застраховка "Гражданска отговорност", а водачите са задължени да са с каски.

Новите правила за тротинетките идват след множество случаи на инциденти с тях. При един от последните 22-годишен мъж, управляващ електрическа тротинетка, загина на столичния булевард "Тодор Каблешков".

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Днес питаме: Срещу какво протестират хората напоследък?
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:28 0:00
XS
SM
MD
LG