"Специални права за специални хора". Столична община поднови събарянето на незаконен строеж на Вълка

Столичната община възобнови премахването на незаконните постройки край язовир Искър, 30 април 2025.

Столичната община възобнови във вторник премахването на незаконен строеж край язовир Искър, свързван с фирмата на Румен Гайтански - Вълка, съобщи БТА.

Отдавна има влязло в сила съдебно решение за премахването на постройката, но неговото изпълнение досега е било възпрепятствано чрез различни средства – заключени врати, поставени автомобили, отрязани кабели на техниката или със заповед за ограничаване на достъпа под претекст за защита на дивеча, каза кметът на София Васил Терзиев.

"В София вече няма специални правила за "специални хора". Законът е един за всички", написа той в публикация в социалните мрежи.

През февруари 2024 г. Върховният административен съд (ВАС) окончателно обяви постройките за незаконни. Сградите са свързани с фирмата на Гайтански "Био Майнинг" АД.

През юли премахването на незаконните постройки край язовир „Искър“ бе спряно с определение на Окръжен съд - Перник. Столична община тогава обяви, че ще обжалва решението.

През 2024 г. бизнесменът Румен Гайтански беше арестуван и обвинен като подбудител на присвояване на кредит от държавната Българка банка за развитие, отпуснат на друга негова фирма.

Вълка доби популярност през 90-те години на миналия век. Тогава той основа фирмите ДИТЦ и „Волф 96“, които получиха концесията на сметосъбирането в София. Концесията беше прекратена през 2006 г., след като дружествата отказаха да почистват и София беше обхваната от криза с боклука.

Your browser doesn’t support HTML5

От монопол над боклука до незаконен строеж. Какво знаем за Румен Гайтански - Вълка


В началото на април тази година Столичната община съобщи, че в София е действала схема за източване на пари от събиране на боклук. Вместо празни, камионите за боклук са тръгвали наполовина пълни с чужди отпадъци. За тях обаче Столичната община е плащала, а в същото време не са събирани всички контейнери в София.

Две от фирмите, посочени в схемата от Столичната общината, са “Зауба” и “Грийн Партнърс”. Те се свързват с Румен Гайтански. От двете фирми отричат да са извършили нарушения.

Кметът Терзиев каза, че очаква нови опити да бъде спряно събарянето на незаконните постройки.

Вижте също Камъни в боклука и схема за милиони. Кой печели от сметта на София