Кабинетът по сигурността на израелския премиер Бенямин Нетаняху взе решение да засили офанзивата в Ивицата Газа с цел да превземе и задържи целия анклав, предаде Ройтерс в понеделник.
Новината идва, след като през март Израел поднови ударите си срещу Ивицата и сложи край на продължилото около два месеца споразумение за прекратяване на огъня с паравоенната групировка Хамас, обявена за терористична от Европейския съюз (ЕС), САЩ и други страни.
По същото време Израел спря достъпа на хуманитарна помощ в Газа и наложи пълна блокада на територията на разрушения анклав.
Вижте също "Можем да я притиснем". Как палестинците в Газа започнаха протести срещу ХамасВойната в региона започна през октомври 2023 г. след нападение на Хамас срещу Израел, при което бяха убити около 1200 души, а 251 бяха взети за заложници. В отговор Израел започна пълномащабна офанзива в Ивицата Газа, която до момента е отнела живота на повече от 52 хиляди палестинци по данни на местните власти, контролирани от Хамас.
Сега израелският кабинет по сигурността одобри нов план за разширяване на военната офанзива. В репортаж на израелската обществена телевизия „Кан“, в който се цитират служители, запознати с подробностите, се казва, че планът е постепенен и ще отнеме месеци.
В понеделник Зеев Елкин, който е част от кабинета, каза пред телевизията, че вместо да извършват набези в определени райони и след това да ги напускат, израелските сили вече ще задържат завзетите територии в Ивицата, докато Хамас не бъде победена или не се съгласи да се разоръжи и да напусне Газа. Хамас отхвърли подобни призиви.
Израел, който вече контролира около една трета от територията на Газа, възобнови сухопътните си операции в региона през март и взе стотици жертви само за няколко дни. Оттогава израелските власти блокират влизането на помощи в анклава.
Израелска сухопътна операция в Газа, 3 май 2025 г.
Решението за разширяване на офанзивата включва и нов план за хуманитарни доставки, чиято цел е „да се попречи на Хамас да поеме контрола над снабдяването“, предаде АФП. Въпреки това блокадата върху хуманитарната помощ няма да бъде отменена.
ООН отхвърли новия план за разпределяне на помощите. В понеделник Ян Егеланд, генерален секретар на Норвежкия съвет за бежанците, написа в платформата Екс, че Израел иска ООН и международните хуманитарни организации да закрият системата си за разпределение на помощи в Газа.
„Те искат да манипулират и военизират цялата помощ за цивилното население, като ни принуждават да доставяме само през центрове, проектирани от израелските военни, след като правителството се съгласи да отвори отново пропускателните пунктове“, каза Егеланд и призова международните организации да отстояват „хуманитарните си принципи“ и да откажат да участват в плана на Израел.
По-късно в понеделник ЕС също изрази загриженост относно плановете на Израел и го призова „да се въздържи“.
„Европейският съюз е обезпокоен от удължаването на тези операции в Газа, което ще доведе до нови жертви и допълнителни страдания за палестинското население“, каза говорител на ЕС, цитиран от БТА.
Междувременно началникът на израелския генерален щаб Еял Замир каза в неделя, че военните вече са започнали да издават десетки хиляди заповеди за мобилизация във връзка с разширяването на офанзивата.
Израел е изправен пред международен натиск да прекрати военната си кампания, която разсели по-голямата част от 2,3-милионното население на Газа. Въпреки това според Елкин новият план оставя отворена вратата за преговори преди посещението на президента на САЩ Доналд Тръмп в региона, което предстои следващата седмица.
Последните проучвания показват намаляваща обществена подкрепа за войната сред израелците, много от които предпочитат да се постигне споразумение за прекратяване на огъня и да се освободят повече заложници. Хамас казва, че ще освободи заложниците само като част от споразумение, което ще сложи край на войната и ще доведе до изтегляне на израелските сили от цяла Газа.
Вижте също Близо 30 години на върха, а сега със заповед за арест. Кой е Бенямин Нетаняху