Как Пеевски използва системата от зависимости, изградена от ДПС

доц. Михаил Иванов

"Кадрите решават всичко". Думите са на Сталин, но действието се развива в България. Цитира ги доц. Михаил Иванов по повод ситуацията в ДПС. 35 години движението изгражда кадри и отглежда електорат. Продуктът е партия, която издигна и избра за лидер човек, санкциониран за корупция от две държави.

Години наред бедният етнически електорат в България гарантира устойчиво присъствие на ДПС във властта. Движението възниква, за да защитава малцинствата и да брани свободите, но се превръща в централизирана авторитарна структура.

До момента, в който структурите станаха две – тази около почетния председател Ахмед Доган и т.нар. „Ново начало“ около санкционирания за корупция Делян Пеевски. Животът на хората в малките населени места обаче продължава да зависи до голяма степен от кметовете, а броят на тези, които преминават от лагера на Доган в този на Пеевски расте.

В Студио България на Свободна Европа разговаряхме с доц. Михаил Иванов, изследовател на насилствената асимилация на българските турци, наречена "Възродителен процес", както и на процесите около създаването на ДПС.

Доц. Иванов е бивш съветник на президента Желю Желев по национално-етническите въпроси, както и секретар на Националния съвет по етническите и демографските въпроси към Министерския съвет. След това е преподавател по права на човека и етническа политика.

Най-важното от интервюто

  • "[Хората около Доган] не са добре организирани. Те са в едно аморфно състояние. Самият Доган не е много активен и виждаме, че той не е никакъв организационен фактор".
  • "Доган отстрани много демократично мислещи хора, много интелигентни хора, много добри организатори и направи нетърпимо за много от тях да бъдат в тази партия".
  • "[Кметовете, които преминават на страната на Пеевски] са главно хора, които се ориентират към силата. Те виждат, че Пеевски има сила, че той е носител на сила".
  • "В Пеевски има сила. Тя се демонстрира непрекъснато".
  • "[Пеевски] ефективно използва своето състояние, за да привлича хора и цели групи на своя страна".
  • "При Доган имаше двойственост. От една страна имаше идеология, видимост на идеология. Той самият се старае да се прояви като идеолог, но от другата страна е този брутален свят на интересите, на нарушенията на правилата, на законите".
  • "Ние живеем много години с надежда, че олигархичният модел ще бъде ликвидиран и това не се случва. Пеевски не е единственият. Виждаме тези тенденции и в други партии, като например ГЕРБ".
  • "Има някакъв подем в турската и в помашката общност от гледна точка на успеваемост, на постигане на резултати в рамките на закона, в рамките на морала, в рамките на правилата".
  • "Пеевски взе голяма част от партията. Докато Доган очевидно е от поколението, което сме си отишли вече".
  • "Аз може би съм идеалист, но такова работене за хората, аз не го разбирам. Ти взимаш много пъти държави държавни ресурси, ти взимаш възможности - материални, организационни – на държавата, за да решаваш насочено определени проблеми".
  • "Говорим за зависимости. Говорим за електорат, който се консолидира чрез различни форми на зависимости. В това отношение ДПС има стари традиции, но [Пеевски] ги довежда до крайност".
  • "Това, [което се случи кв. „Захарна фабрика“] е недопустимо в една нормална държава, членка на Европейския съюз, която претендира, че има демократичен тип отношения".
  • "Там, където е границата между гетото и останалия свят, това е конфликтна зона. Там има зона на нетърпимост от двете страни на границата".
  • "Това, което направи [кметът Бранимир] Бранчевски, е булдозерният метод".

Пеевски от позиция на силата

"[Хората около Доган] не са добре организирани. Те са в едно аморфно състояние. Самият Доган не е много активен и виждаме, че той не е никакъв организационен фактор", каза доц. Иванов. По думите му сега е дошъл резултатът от всичко онова, което Доган е направил през годините като кадрови подбор.

Вижте също "Сараите". Колко са, какво представляват и как Доган заживя в тях

Според доц. Иванов в началото на 90-те години на миналия век Доган е положил грижи "за това да има добре образовани хора, можещи хора", но едновременно с това Доган е отстранил много демократично мислещи хора, интелигентни хора и добри организатори, правейки "нетърпимо за много от тях да бъдат в тази партия". По думите му в резултат от това сега "виждаме една доста разнебитена формация".

Вижте също "Той дава парите, там му е силата". Как Пеевски и Доган могат да разделят ДПС

Според доц. Иванов кметовете, които „преминават на страната на Пеевски са главно хора, които се ориентират към силата. Те виждат, че Пеевски има сила, че той е носител на сила". Доц. Иванов каза, че това се демонстрира непрекъснато и че "един съществен елемент на тази сила са парите".

Вижте също "Доган и Пеевски са едно, затова са силни". Как ДПС стана корпорация

Той коментира странния случай от средата на април, в който Доган и Младежкото ДПС се озоваха заедно в така наречените "сараи" в столичния квартал "Бояна" - формалното обяснение беше, че младежите са провеждали там свое заседание. Месеци по-рано Доган беше изгонен от тази сграда, известна като негова резиденция. А срещата от средата на април приключи с два резултата - властите повторно изгониха ДПС от мястото, а хората на Доган в парламента казаха, че спират да подкрепят правителството на Росен Желязков.

По думите на доц. Иванов опитът за провеждане на заседание на Младежкото ДПС в сградата в "Бояна" е бил "нещо като много нищо" и не се е получило, защото не е било ясно по каква причина заседанието е трябвало да се проведе именно там. Тогава младежите бяха посрещнати от Доган. Доц. Иванов каза, че почетният председател на ДПС не е този Доган, когото той познава.

Вижте също "Създава собствен олигархат". Как Пеевски контролира ДПС

Работа "за хората“

"Аз може би съм идеалист, но такова работене за хората, аз не го разбирам", каза доц. Иванов. Коментарът му е по повод многократното повтаряне от Пеевски на думите, че "работи за хората".

По думите на доц. Иванов "ти взимаш много пъти държавни ресурси, ти взимаш възможности - материални, организационни, на държавата, за да решаваш насочено определени проблеми". Според него Пеевски прави това "изборно".

Your browser doesn’t support HTML5

Хората, които се радват на Пеевски

Доц. Иванов каза, че "Пеевски с парите си осигурява влияние, а с влиянието си сред администрацията, сред съдебната система, той решава въпроси и хората казват: не ни интересува как го прави, нали го прави".

Според него хората са практични, а в другото виждат идеализъм и "празни приказки, [които] не искаме ги слушаме". Доц. Иванов каза, че говори за зависимости. "Говорим за електорат, който се консолидира чрез различни форми на зависимости. В това отношение ДПС има стари традиции, но [Пеевски] ги довежда до крайност".

Your browser doesn’t support HTML5

Кметът, хлябът, ножът. Корпоративната зависимост в едно село