Връзки за достъпност

Извънредни новини

Стотици дупки в саркофага. Има ли проблем с АЕЦ Чернобил


Украински официални лица дават брифинг след атаката с дрон срещу защитния корпус на АЕЦ Чернобил, 14 февруари 2025 г.
Украински официални лица дават брифинг след атаката с дрон срещу защитния корпус на АЕЦ Чернобил, 14 февруари 2025 г.

Преди точно три месеца Украйна каза, че Русия е поразила с дрон обект, от който зависят животът и здравето на милиони в Европа – защитния саркофаг над авариралия реактор на АЕЦ Чернобил. Бяха му нанесени сериозни щети, които все още не са поправени. Кога ще се случи това?

Това съоръжение предпазва от потенциално смъртноносно радиактивно замърсяване. Покрива десетки тонове радиоактивна смес от остатъци от гориво, бетон и метал. Става дума за саркофага над атомната електроцентрала в Чернобил.

Той е финансиран от целия свят, но дори това не попречи на Русия да го атакува. На 14 февруари тази година Украйна съобщи, че руски дрон е ударил защитния корпус срещу радиация в АЕЦ в Чернобил.

Три месеца по-късно щетите все още не са отстранени.

Какво представлява саркофагът

На 26 април 1986 г. в тогавашната съветска АЕЦ Чернобил става авария. В четвърти блок на централата избухва експлозия, вследствие на което в атмосферата е изхвърлена радиация с еквивалента на най-малко 200 ядрени бомби. Радиационният облак минава над Източна, Централна Европа и Скандинавския полуостров.

Аварията се превръща в най-голямото в света бедствие, предизвикано от човека.

Една от първите снимки, направени след взрива на четвърти блок на Чернобилската атомна електроцентрала, 26 април 1986 г.
Една от първите снимки, направени след взрива на четвърти блок на Чернобилската атомна електроцентрала, 26 април 1986 г.

Веднага след аварията СССР започва изграждането на защитен корпус, който е завършен в рамките на няколко месеца. Той обгръща повредения четвърти блок и позволява на останалите блокове в централата да продължат да работят.

Под корпуса и към момента се намират разтопената активна част от авариралия реактор и приблизително 200 тона силно радиоактивен материал.

Но съветският защитен корпус не е проектиран, за да издържи в дългосрочен план. Затова няколко десетилетия по-късно със средства от 45 държави е изграден нов саркофаг на стойност 2,2 млрд. долара. Той е завършен през 2019 г. и покрива временния защитен корпус.

Новият защитен саркофаг, сниман през 2016 г.
Новият защитен саркофаг, сниман през 2016 г.

Проектиран е да предотврати изпускането на радиоактивни замърсители, да предпази реактора от външни влияния, да улесни демонтажа му и извеждането му от експлоатация, както и да предотврати проникването на вода.

ООН прогнозира, че новият щит „би трябвало да запази реакторния комплекс стабилен и екологично безопасен през следващите 100 години“.

Как точно беше ударен и повреден

Но на 14 февруари 2025, само 6 години след завършването му, Украйна съобщи, че саркофагът е бил поразен от руски дрон.

Това се случи към края на третата година от пълномащабната руска инвазия. Русия отрече да стои зад атаката.

Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) потвърди, че е имало експлозия в новия защитен корпус, изграден около саркофага. От организацията казаха, че няма жертви и че нивата на радиация остават нормални. Избухналият пожар беше потушен.

Служители инспектират дупката в покрива на защитния корпус, оставена след атаката с дрон на 14 февруари 2025 г.
Служители инспектират дупката в покрива на защитния корпус, оставена след атаката с дрон на 14 февруари 2025 г.

Но на снимките, разпространени след това, се виждаше голяма дупка в покрива на защитния корпус.

"Ударът е станал над помещенията, в които се помещава технологично оборудване, осигуряващо дистанционното управление на защитния корпус. В резултат на това са повредени както външната, така и вътрешната облицовка на арката, заедно с оборудването от системата от главни кранове", казаха от самия АЕЦ.

Кога ще бъде ремонтиран саркофагът

От видеа, заснети веднага след удара, се видя и избухнал пожар. Въпреки че той беше потушен бързо, тлеенето на водоустойчивата мембрана вътре в конструкцията е продължило още три седмици, съобщи украинската министърка, отговаряща за екологичната безопасност.

За да потушат това тлеене, пожарникарите е трябвало да пробият дупки във външния слой на конструкцията и да пръскат вода вътре.

По думите на Гринчук са направени около 200 такива дупки, а общата площ на пожара е била около 50 квадратни метра.

Пожарът, обхванал защитния корпус на АЕЦ Чернобил, 14 февруари 2025 г.
Пожарът, обхванал защитния корпус на АЕЦ Чернобил, 14 февруари 2025 г.

Сега Украйна трябва да възстанови цялостта на саркофага.

"Трябва да възстановим херметичността на съоръжението, всичките му функции", каза по-рано Гринчук пред изданието Киев индипендънт.

Тогава тя посочи, че се очаква оценката на пораженията да бъде завършена през май с помощта на чуждестранни експерти. През юни предстои да бъде представен и планът за пълното възстановяването на сложното съоръжение. Той ще бъде обсъден и на конференция, организирана от Европейската банка за възстановяване и развитие, отново през юни.

Твърде рано е да се каже точно кога ще бъде завършена работата по конструкцията и колко ще струва, каза Гринчук.

„За международната общност и, разбира се, за Украйна, това е приоритет (да се възстанови карантината)“, каза министърът.

Може ли да има американско присъствие в АЕЦ Чернобил

За момента институциите съобщават, че нивата на радиация вътре и отвън остават нормални. Но според експертите най-големият проблем, който атаката през февруари е показала, е, че Русия не се свени да нанася удари по граждански ядрени обекти – и съществува вероятност да го направи отново.

Енергийният експерт Володимир Омелченко каза в интервю за украинската редакция на Радио Свободна Европа, че за по-голяма защита на Чернобилската АЕЦ Украйна би могла да избере някакво американско присъствие там, например с някоя американска фирма.

През март президентите на САЩ и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски обсъдиха темата за навлизането на САЩ в украинската ядрена индустрия. Тогава Зеленски каза, че са говорили изключително за Запорожката АЕЦ, която в момента е под руска окупация, но Белият дом каза, че е било обсъждано и управлението на други атомни електроцентрали в Украйна.

След нападението други наблюдатели като Серхий Плохий, професор по украинска история в Харвард, обърнаха внимание на безпомощността и липсата на правомощия, пред които е изправена Международната агенция по атомна енергия (МААЕ). Именно тя е институцията, която следи за спазването на правилата в областта на ядрената енергетика.

Но тя няма средствата, за да се противопостави на военна агресия срещу ядрени обекти, казва Плохий. Няма и ефективни законови инструменти за целта.

"Освен ако ядрените реактори не бъдат защитени от атаки по време на война, не може сериозно да гледаме на ядрената енергия като на решение на проблема с изменението на климата", предупреди той преди време и призова атаките срещу атомни електроцентрали да бъдат наказуеми по "най-суровия възможен" начин.

Форум

XS
SM
MD
LG